Κυριακή 1 Μαΐου 2011

Το Καλοχώρι - Παντείχι στην Α2 Κατηγορία

Μετά από εννέα χρόνια (τελευταία του παρουσία τη σεζόν 2002 - 2003) το γειτονικό Καλοχώρι - Παντείχι επιστρέφει στη δεύτερη κατηγορία της Εύβοιας.

Στον χθεσινό αγώνα κατάταξης που διεξήχθη στο Ενωσιακό γήπεδο, ανάμεσα στους δευτεραθλητές των δύο ομίλων της Β΄ Κατηγορίας, επικράτησε του Ακράτητου Κεχριών με 2-1 στην παράταση. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με τον Σάκη Καραμπά (σκόρερ και του πρώτου τέρματος) να πετυχαίνει τελικά το χρυσό γκολ για τον ΑΟΚΠ στο προτελευταίο λεπτό (119΄) της παράτασης.

Ο Α.Ο. Καλοχωρίου Παντειχίου έγινε η τρίτη ομάδα, μετά τις πρωταθλήτριες των δύο ομίλων, Α.Ε.Κ. Χαλκίδας και Ακαδημία Ιστιαίας, που την επόμενη περίοδο θα αγωνίζεται στην Α2 Κατηγορία. Μάλιστα θα βρεθεί στον ίδιο όμιλο με τον Α.Ο. Αυλίδας και έτσι τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά θα διεξαχθεί και πάλι, για πρώτη φορά μετά το 2006, τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες.